Klasztor Cystersów w Lubiążu

Klasztor Cystersów w Lubiążu to jeden z najciekawszych zabytków w Polsce. Położony nad Odrą,  zaledwie 50 km od Wrocławia nie jest specjalnie często odwiedzany przez turystów. Ogromne, niezamieszkałe gmaszysko, choć lata największej świetności ma dawno za sobą, robi ogromne wrażenie na każdym, kto go zobaczy. Historia nie była dla niego zbyt łaskawa. Przez lata zaniedbany i wykorzystywany do bardzo różnych celów w ostatnim okresie pomału, ale zaczyna odzyskiwać dawne blaski. Pięknie odrestaurowane Sala Książęca i refektarz, to bez wątpienia jedne z najwspanialszych wnętrz w Polsce. Trwa renowacja biblioteki oraz prace konserwatorskie w kaplicach przy kościele NMP. Cały budynek został wzmocniony, zabezpieczony i pokryty nowym, największym w Polsce dachem.

Opiekę nad klasztorem sprawuje Fundacja Lubiąż. W jej witrynie znaleźć można więcej informacji o historii i teraźniejszości klasztoru.

Zapraszam na wirtualny spacer po tym magicznym miejscu. Składa się na niego 12 interaktywnych panoram sferycznych prezentujących przede wszystkim najciekawsze klasztorne wnętrza.